Ako nakúpiť v potravinách to čo potrebujeme

Pri nakupovaní potravín máme tendenciu nakúpiť aj to čo nepotrebujeme. Sme totiž lovci a zberači, ktorí sa snažia pred zásobiť na horšie časy. Tento vrodený mechanizmus ovplyvňuje aj nákup v obchodoch a niekedy vedie k značným finančným stratám. Preto sa držte týchto skvelých zásad.

obchod

Nakupujte iba po jedle– niekedy stačí len ľahké občerstvenie pred odchodom do potravín a ušetríte kopec peňazí. Ak nemáte hlad, je oveľa jednoduchšie tak odolať lákavým potravinám.
Nakupujte bez svojich detí- v ich prítomnosti takmer určite nakúpite aj tovar, ktorý by vám inak ani nenapadol. V mnohých obchodných centrách nájdete detský kútik, kde môžete nechať deti hrať sa, kým vy budete nakupovať. 
Spravte si rozpočet a nenakupujte nad jeho úroveň– ešte než vyrazíte do potravín, premyslite si, čo naozaj doma potrebujete a podľa toho si nastavte svoj rozpočet. Rovnako dôležité je ale dodržať ho aj pri nakupovaní. Ak sa vám to nedarí, skúste ďalšiu fintu – vyberte si hotovosť vo výške odhadovaného rozpočtu a kreditnú kartu nechajte doma. Takto zaručene neminiete viac, než ste si naplánovali.

Nenakupujte bezhlavo a rýchlo- naučte sa na každý jeden tovar, ktorý vezmete do rúk spýtať sa samej/samého seba: Naozaj toto musím kúpiť? Ako ho reálne využijem?

supermarket

Pozor na psychologické finty- najmä vo väčších obchodoch sú produkty zoradené v stojanoch tak, aby povzbudzovali vašu kúpychtivosť. Najžiadanejšie produkty sú zvyčajne umiestnené vzadu, aby ste boli nútení prejsť s vozíkom aj pri v danej chvíli nepotrebnom tovare. Myslite tiež na to, že tovar, ktorý vám chcú obchody predať najviac, je umiestnený približne na úrovni vašich očí. Keď je ešte podporený magickou tabuľkou „akcia“ či „zľava“, býva veľkým problémom odolať.
Kontrolujte jednotkovú cenu- Pozeráte sa na stojan s piatimi rovnakými druhmi potravín a pri jednom je štítok „akcia“. Je jasné, po ktorom siahnete. Avšak jednotková cena za kilogram pri neakciovom výrobku môže byť nižšia ako pri tom akciovom. Keď sa rozhodujete podľa ceny výrobku, nezabudnite ju sledovať.
Vyberajte aj podľa kvality- nízka cena neznamená vždy šetrenie. Aby si výrobky zachovali potrebnú kvalitu, obyčajne musia aj niečo stáť. Kvalitného výrobku potom často stačí použiť menej, preto vám vydrží dlhšie.
Skontrolujte si pokladničný účet- niekedy vám pracovníčka pri pokladni zaúčtuje omylom viac položiek, inokedy je zas nahodená centrálne nesprávna suma. Overiť si správnosť účtu sa vždy oplatí.