Keď chcete bývať vo vlastnom. A to doslova!

Bývanie vo vlastnej réžií láka stále viac ľudí. A stavebné firmy to dobre vedia. Preto je dnes už bežnou súčasťou 3D model takzvaného domu na kľúč. Stačí si iba vybrať ten váš a je to. Dokonca ani vhodný pozemok nieje problém. Vo väčšine prípadov má jeden z partnerov prisľúbený pozemok od rodiny a ak aj nie. Ešte stále sa nájde dosť starých rodičov ktorý v predstihu predajú časť už aj tak nevyužívanej záhrady. A peniaze rozdelia medzi svoje deti. Dokonca ani v prípade že nepatríte k týmto šťastlivcom, tak nemusíte vešať hlavu. Dnes už nie je problém s ničím, dokonca ani s vhodným pozemkom.Stavba dreveného  domu.jpg
 
Rodina si musí pomáhať, a kde inde ako na stavbe sa ukáže kto rodina je a kto sa iba na rodinu hrá
 
Ak sa rozhodnete stavať svojpomocne, určite budete musieť zvolať všetkých súrodencov, tety, strýkov, dokonca i pána suseda ktorého ste zdravili iba zo slušnosti. Pretože peniaze nepustia. Každopádne postavenie si domu svojpomocne má množstvo výhod ako aj nevýhod.
 
Sám sebe pán
 
A to doslova. Keďže pracujete sám pre seba a na svojom ako sa hovorí. Je to iba na vás čo a kedy bude vykonané. Teda nie doslova, firmy nečakajú kedy im práve vy zavoláte a oni hneď pribehnú ako poslušné šteňa. No v tomto prípade je to iba vo vašej réžií kedy a koľko času máte. Niektoré hrubé veci zvládnu aj bez vás. No musíte sa zmieriť s tým že všetok voľný čas strávite na stavenisku. Stavba klasického domu.jpg
 
Reklamácia nepripadá v úvahu
 
Žiadna reklamácia. Tu je už sporné či sa dá baviť o reklamácií ako takej, pretože ak sa niečo nepodarí tak ako má. Či doslova pokašle. Je to iba vaša vina. Nanajvýš tak toho kto to pokazil. Ale zodpovedný ste za to vy. Ste totiž robotník aj stavebný dozor zároveň. 
 
Poriadok musí byť
 
Zo zákona ste povinný udržiavať poriadok. Tu sa ani tak nejedná o zákonnú časť. Ide predsa o vaše bývanie. Nik predsa nechce žiť v bordely. Nemali by ste zabúdať na pravidelné vynášanie odpadu zo stavby. Je lepšie zaplatiť za vynesenie stavebného odpadu 2-3 krát. Ako platiť pokutu za znečistenie životného prostredia.
 
Odborníkom sa nevyhnete
 
Nemusíme vám snáď pripomínať že nie všetky práce môžete vykonávať sám. Nejaké položenie vodárenských trubičiek čo vysekávanie a potiahnutie elektrických rozvodov ako vám povedia určite zvládnete. No ich správne zapojenie a následná revízie. To je už iná káva. Ak nepracujete práve v stavebníctve, asi ťažko vystavíte potrebné potvrdenia sám sebe. Raz darmo. Niektorým veciam sa proste nevyhnete.