Ako pracovať z domu?

Nie vždy sa vám podarí zapadnúť do kolektívu v zamestnaní. Možno do práce chodíte s nevôľou, nič kvôli nej nestíhate a váš osobný život stagnuje. Možno ani váš plat nie je najlepší a vy sa musíte často obmedzovať. Nájsť prácu svojich snov je veľmi náročné, ale ak ste typ človeka, ktorý nie je práve nadšený z toho, že mu práca ruinuje dni, skúste začať pracovať z domu. Dnes je už veľa ponúk, ktorú sú navyše dobre ohodnotené. Čo si ale taká práca z domu vyžaduje a ak aj sa pre ňu rozhodnete, ako pri nej vydržať?

kolegové.jpg

Pravidlá – existujú práce, ktoré môžete vykonávať ľubovoľne a je na vás, koľko práce odrobíte (vtedy býva ťažšie si zorganizovať „time management“). Práce, ktoré si však už vyžadujú isté vzdelanie a sú vyššie platovo ohodnotené sú väčšinou časovo fixné. Je však dôležité vstávať na čas, odovzdávať prácu na čas a s ničím nemeškať.
Vytrvalosť – ak ste sa už na niečo také dali, nemôžete to hneď vzdať a skončiť. Práca z domu je na jednej strane náročná, lebo si vyžaduje vaše sústredenie na plné obrátky, nemáte nad sebou prísnu ruku šéfa, ale na druhej strane ste si sám sebe pánom (aspoň sčasti) a nemusíte sa každé ráno naťahovať s kolegami.
Motivácia – ak sa už na začiatku namotivujete, že prácu dokončíte čo najskôr a budete mať voľno, pôjde vám to ako od ruky. Výhodou je, že svoju prácu môžete začínať hrnčekom kávy v ruke, v pyžame a so strapatými vlasmi, lebo kto vás doma vidí, okrem vás?

psaní.jpg

Plánovanie – bolo by vhodné, ak by ste si zaobstarali nejaký diár, alebo zošit, kde si veci budete dopredu plánovať, aby ste vedeli, koľko práce ste už urobili a koľko práce vás ešte čaká. Ak budete mať veci naplánované, nemôže sa vám stať, že na niečo zabudnete.
Voľný čas – práca z domu si vyžaduje vašu sústredenosť, hoci máte omnoho viac voľného času, čo je veľkou výhodou. Nemusíte nikam cestovať, ponáhľať sa na autobus, či každé ráno hľadať kľúče od auta.
Víkendy, sviatky – ak vám to váš zamestnávateľ dovolí, môžete pracovať aj cez víkendy, či sviatky a cez týždeň už môžete mať voľno na plánovanie a realizovanie iných plánov a záujmov.