Chystá sa znova zvyšovanie poplatkov v bankách?

Raz darmo, z vlastného krv netečie. Aj takto nejak by sa dalo opísať čo si naša vláda pripravila pre nás tentokrát. Predložila totiž návrh na zvýšenie bankového odvodu, a to najme z dôvodu že sa akosi prerátali. Sociálny balíček sem, sociálny balíček tam a zrazu zistili že pokladnička je prázdna. Aj preto by sa mal daný návrh prerokovať na zrýchlenej schôdzi.
Prázdna ulica.jpg
Osobitný odvody by banky mali platiť aj nateraz, no od budúceho roka sa už bavíme o dvojnásobnej čiastke a preto je všetkým nad slnko jasné k čomu to celé povedie. Nie je totiž žiaden predpoklad na to aby si to znova neodniesli obyčajný ľudia vo forme poplatkov za vedenie účtu alebo vybratie si vlastných peňazí cez bankomat. A tu sa dostávame ku samotnému problému pretože banky môžu urobiť nasledovné.

Nezavedú nové poplatky alebo nezvýšia súčasné

Táto možnosť je málo pravdepodobná keďže by sa v takomto prípade vedome pripravili o zisk. Aj keby sa voči tomu zaviesť vyššie ceny za vedenie účtu v banke postavila lokálna pobočka. Je jasné že zahraničný majiteľ bude rázne proti. Zisk je zisk.

Výber z bankomatu

Výber z bankomatu danej banky je dnes samozrejmosť. Jeho spoplatnenie je dnes považované za niečo čo by si nedovolí ani ten najväčší puritán. No črta sa možnosť, že by predsa len bolo možné buď obmedziť počet výberov. Alebo o poznanie predražiť výbery z cudzieho bankomatu. To by bol celkom riskantný krok a nemusel by sa vyplatiť, no je to jedna z možností ako na to.Budova banky.jpg

Koniec účtom zadarmo

K tomuto kroku stačí málo. Väčšina ľudí totiž dostáva na účet výplatu a stačilo by tak zdvihnúť minimálnu čiastku na 500€. Banka by tak mohla tvrdiť že daný človek nesplnil podmienky a tak nemá na účet zadarmo či za polovicu nárok. A nik by ju nemohol obviniť že ide je pridrahá. Druhou alternatívou by bolo potom spoplatniť niekto služby čo byli doteraz poskytované zadarmo. Síce by sa to dotklo oveľa menšieho počtu klientov ale stratu by to dokázalo vykryť a o to predsa ide. Vykryť stratu z odvodu do štátnej kasy.

Týchto zopár faktov o peniazoch ste isto netušili

Postoj k peniazom má každý z nás rozdielny, no jeden fakt nás predsa len spája: potrebujeme ich všetci, či sme zamestnaní alebo podnikáme, bez nich to jednoducho nejde. Ich dôležitosť si uvedomujeme, ale niekedy sme riadne prekvapení z toho, kam až sme kvôli nim schopní zájsť a čo všetko sme pre ne ochotní urobiť.Bankovky rôznej hodnoty.jpg

Pripomeňme si niektoré fakty o nich:

 • V minulosti v rôznych častiach sveta ľudia používali ako platidlo morské mušle
 • Svetlo sveta uzreli prvýkrát v Číne pred takmer 1400 rokmi
 • Hádky a spory v manželstvách majú na svedomí v prevažnej miere práve peniaze
 • Sú zdrojom stresu, pretože sa o nich bojíme viac ako o svoje zdravie a manželstvo
 • Hra Monopoly si vyžaduje vytlačenie každoročne viac bankoviek ako sa vytlačí tých skutočných
 • Kreditné karty vznikli po tom, čo sa neznámemu mužovi stala nepríjemná príhoda pri platení, pretože zistil, že nemá pri sebe potrebnú hotovosť
 • To, na čo sa ľudia pri predstavách najviac zameriavajú, nie je sex, ale peniaze
 • 90% amerických bankoviek na sebe malo stopy kokaínu
 • Znak eura je prevzatý z gréckej abecedy a jeho názov je „epsilon“
 • Bankovky vyberané z bankomatov v Japonsku dostanete už vyčistené od baktérií
 • Sedem miliónov eur je suma, za ktorú by bola väčšina ľudí ochotná zmeniť náboženstvo, rodinu či dokonca svoje pohlavie
 • Chudoba na svete by sa stala minulosťou, ak by 100 najbohatších ľudí sveta obetovalo len 25% svojich majetkov
 • V prípade, že nemáte nijaké dlhy a aspoň 10 eur v peňaženke, tak ste na tom lepšie ako 25% Američanov

Kreditné karty.jpg

 • Najviac tringeltov dávajú zákazníci počas slnečných dní
 • Dnešná podoba eura má korene v 60-tych rokoch minulého storočia
 • Celoživotná láska je snom každého z nás, ale až 92% by radšej chcelo byť bohatým
 • Nákup cez internet si na poslednú chvíľu rozmyslí až 65% zákazníkov, pretože majú pocit, že poštovné a balné cenu tovaru až príliš predraží

Ako zvládnuť dve zamestnania naraz

Nie jeden z nás sa v živote dostane do situácie, že potrebuje viac financií. Jedným, a musím povedať, že veľmi dobrý riešením, je nastúpiť do dvoch zamestnaní. Ak sa ale nechcete zblázniť, musíte si vopred vytvoriť presný časový harmonogram a navyše začať vykonávať také zamestnania, ktoré sa nebudú navzájom biť.

hodinky

Nedávno som sa v takejto situácii ocitol aj ja, preto som mal možnosť vyskúšať si to na vlastnej koži. Zo začiatku som si vravel, že to nemôže byť žiaden problém. odkrútim si svojich osem hodín v prvom zamestnaní, prídem domov, naberiem nové sily a hor sa na nočnú šichtu. Jedna z mojich prác bola na plný úväzok, no a tá druhá len ako brigáda. Po dvoch týždňoch som ale zistil, že už takto ďalej nevládzem. Bol som síce odhodlaný vydržať a ešte dopredu som si hovoril, že ma žiadna únava nemôže odradiť, alebo skoliť. Nedostatok spánku, si ale vyžiadal svoju daň a v oboch zamestnaniach som sa cítil ako námesačný. Jednoducho to nefungovalo.

Rozhodol som sa, že si vezmem trochu menej služieb v mojej brigádnickej práci, ktorú som vykonával po večeroch, nociach a víkendoch. Nešlo o nič náročné, obsluhoval som v rýchlom občerstvení. Jediný spôsob, ako tento režim fungoval, bol striktný harmonogram, z ktorého som nesmel vybočiť ani o minútu. Presný čas vstávania, obedu, odpočinku, spánku a tak ďalej. Taktiež som si po chvíli uvedomil, že nemôžem pracovať dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni, takže som sa pokúšal svoje zmeny upraviť tak, aby som mal aspoň deň úplného voľna.

podnikatel

Po finančnej stránke mi toto šialenstvo naozaj pomohlo. Vydržal som takto fungovať niečo cez rok. Keď som si poplatil všetky svoje dlžoby a niečo odložil na horšie časy, opäť som sa vrátil do svojho pôvodného a hlavne jediného zamestnania. Ak sa na niečo podobné chystáte i vy, držím vám palce. Vezmite si ale k srdcu moje rady a pokúste sa úplne nezničiť. Potom vám tie peniaze navyše budú naozaj na nič.

Venezuela spúšťa novú menu s cieľom vymaniť sa spod ekonomickej krízy

Venezuelčania sa konečne dočkali série dlho očakávaných ekonomických opatrení, ktoré vstúpili do platnosti koncom augusta, vrátane uvedenia novej papierovej meny s názvom Sovereign Bolivar (suverénny blivar)
Nová mena prináša prehodnotenie všetkých cien, miezd a dôchodkov, ktoré sa znížia o päť núl. Starý silný bolivar a suverénny bolivar budú spolu naďalej existovať až do prípadného odvolania vládou. Prekonvertovanie si vyžiadalo kompletnú revíziu mechanizmov administratívneho účtovníctva, ako aj všetkých peňazí, ktoré sa pohybujú v bankovom systéme. Bankové prevody a elektronické platobné systémy boli počas dvoch dní pozastavené. Tieto menová premeny stoja Venezuelu viac ako 300 miliónov amerických dolárov a boli dvakrát odložené.Napriek takýmto oneskoreniam prezident Maduro vyzval občanov k dôvere vo svojich opatreniach.

vlajka

Nová mena vyvoláva zmätok
Spustenie nasledovalo po týždňoch verejných informačných kampaní od vlády, centrálnej banky a všetkých súkromných a verejných bánk, vrátane online kalkulačky, ktorá bola sprístupnená občanom, aby občanom pomohla v navigácii v novom cenovom systéme. Napriek takýmto opatreniam mnohí občania vyjadrili zmätok pri výklade nových cien a ich nových miezd alebo dôchodkov.

Ďalšie ekonomické opatrenia
Spustenie novej meny je sprevádzané aj sériou ďalších ekonomických opatrení vrátane odstránenia devízových kontrol, otvorenia 300 burzových domov, čo predstavuje 97% devalváciu, keďže vláda uznáva paralelné trhové kurzy. Ako súčasť týchto opatrení Maduro tiež vyzval parlament o fiškálnu disciplínu, aby sa znížil fiškálny deficit na nulu, a rovnako sľubuje, že zastaví tlač peňazí a podporí digitálne transakcie s cieľom zmierniť prekážku v peňažných tokoch.
Taktiež vyhlásil vyše 3 000 percentný nárast minimálnych miezd a štátnych dôchodkov od septembra a navrhuje ich viazať na kryptoobchodnú menu Petro v snahe zvýšiť kúpnu silu spotrebiteľa.
Séria daňových reforiem takisto nadobudla v septembri účinnosť vrátane zvýšenia DPH z 12 na 16 percent a úplného oslobodenia DPH pre potraviny a lieky.

venezuela

,,Tento plán bude fungovať,“ uistil prezident Maduro verejnosť, pričom podrobne vysvetlil svoje návrhy. Uznal tiež neúnavnú prácu svojho tímu pri uskutočňovaní ekonomických reforiem.