Ako chrániť zvieratá pred horúčavami?

Zvieratá nemajú toľko možností ako sa osviežiť počas horúcich letných dní a často sú odkázané len na našu pomoc. Na čo teda treba dbať?

štěně.jpg

  1. Zabezpečte vodu a tieň

Sú to najzákladnejšie zložky toho, aby zviera prežilo teplo v pohode a bezpečí. Dôležité je, aby Váš miláčik mal pitú vodu k dispozícii po celý deň i noc. Vodu by ste mali meniť čo najčastejšie a nemal by byť úplne studená.

  1. Nenechávajte zvieratá v aute

Pokiaľ je to nevyhnuté, zabezpečte mu vodu a pootvorte okno, nikdy však nie viac ako desať miút. Pretože dokonca už desať minút v rozpálenom aute môže zviera zabiť alebo spôsobiť úpal či prehriatie organizmu.

  1. Dajte pozor na popálenie labiek

Labky, najmä vankúšiky sú veľmi citlivé, a chôdzou po horúcom asfalte môžu vzniknúť popáleniny. Preto prechádzky plánujte v skorších ranných hodinách a potom neskôr večer a voľte skôr lúky a trávnaté plochy.

  1. Voľte ľahšie aktivity

Určite so svojim miláčikom nechoďte behať okolo obeda. Po veľkej záťaži by mohlo nastať prehriatie organizmu. Ak má Váš pes však rád aktivitu, počkajte, kým bude chladnejšie alebo zvoľte dlhšiu prechádzku napríklad po lese.

pejsek.jpg

  1. Dlhosrsté psy ostrihajte

Ani Vy by ste predsa v lete nenosili sveter.

  1. Pozor na studenú vodu

Ak by rozhorúčený pes skočil do studenej vody, mohol by utrpieť šok. Preto do vody púšťajte zviera pomaly. Ak má však Vás pes rád kúpanie, určite mu nebráňte. Len sa ubezpečte, že voda nie je príliš studená.

  1. Poskytnite prvú pomoc

Príznakmi prehriatia u zvieraťa sú: namáhavé dýchanie, neistá chôdza a slabosť. Ak tieto symptómy spozorujte, zviera preneste do tieňa, na hrudník a hlavu priložte studené obklady a vyhľadajte veterinára.


  1. Nezanedbávajte žiadneho miláčika

Papagájov, kanárikov či zajace a škrečkov nenechávajte na balkónoch alebo terasách. Rybičkám opatrne prilievajte studenú vodu.

  1. Psy bez srsti natrite ochranným krémom

Inak im hrozia spáleniny.