Depresia nechodí po horách ale aj po mužoch

Depresia je skloňovaná viac so ženským pohlavím. To ale neznamená, že sa netýka aj mužov. Niektorí odborníci zastávajú názor, že v skutočnosti touto chorobou trpí takmer rovnaké percento mužskej populácie. Problémom je to, že muži o svojich pocitoch nehovoria až tak často. Lepšie povedané, táto zvláštna vec, je im do hlavy vtĺkaná už od detstva. „Si chlap! Niečo predsa vydržíš.“ Alebo „Nefňukaj ako baba!“. Takéto „motivačné“ vety poznáme veľmi dobre. Ak cítite, že necítite vo svojej koži, nehanbite sa vyhľadať pomoc odborníka. Depresia je totiž choroba ako každá iná.

deprese

U mužov, počas života dochádza k menším hormonálnym zmenám. To je druhý dôvod, prečo psychiatri liečia skôr ženy. Hormóny však nie sú jediným dôvodov, prečo táto choroba prepukne. Depresia môže vzniknúť aj pri dlhodobej frustrácii. Problémy v práci, rodine, či vzťahoch. Pretrvávajúci pocit menejcennosti, neschopnosť zarobiť peniaze, či uspokojiť svoju partnerku. To je len zopár vecí, ktoré môžu u muža vyvolať duševnú chorobu.

Prejavy depresie u mužov, sa od tých ženských výrazne líšia. Aspoň to tak tvrdia odborníci z tohto oboru. Ženy sú skôr plačlivé, trpia častými zmenami nálad, sú viac podráždené, utiahnu sa do seba, prestávajú komunikovať s okolím, nemajú záujem o intímny život, alebo sa začnú zanedbávať a o okolitý svet nejavia žiaden záujem. Muži to majú presne naopak. Ich správanie je skôr nadmieru extrovertné. Často siahnu po konzumácii alkoholu, alebo drog. Pritom nepoznajú mieru a neraz to s týmito neduhmi preháňajú až do chorobného stavu. Niektorí začnú vyhľadávať adrenalínové situácie. Najčastejšie ide o adrenalínové športy, rýchlu jazdu autom, alebo iné nezodpovedné činnosti. Časté striedanie partneriek, a neschopnosť vydržať v stálom vzťahu, môže taktiež napovedať o depresii.

smutný muž

Je jedno, či ste muž alebo žena. Depresiu nesmiete v žiadnom prípade podceňovať. Každá psychická choroba, priamo vplýva aj na naše fyzické zdravie. Ak ju neriešime, môžeme si privodiť množstvo iných zdravotných problémov.