Depresia nechodí po horách ale aj po mužoch

Depresia je skloňovaná viac so ženským pohlavím. To ale neznamená, že sa netýka aj mužov. Niektorí odborníci zastávajú názor, že v skutočnosti touto chorobou trpí takmer rovnaké percento mužskej populácie. Problémom je to, že muži o svojich pocitoch nehovoria až tak často. Lepšie povedané, táto zvláštna vec, je im do hlavy vtĺkaná už od detstva. „Si chlap! Niečo predsa vydržíš.“ Alebo „Nefňukaj ako baba!“ . Takéto „motivačné“ vety poznáme veľmi dobre. Ak cítite, že necítite vo svojej koži, nehanbite sa vyhľadať pomoc odborníka. Depresia je totiž choroba ako každá iná.

deprese
 
U mužov, počas života dochádza k menším hormonálnym zmenám. To je druhý dôvod, prečo psychiatri liečia skôr ženy. Hormóny však nie sú jediným dôvodov, prečo táto choroba prepukne. Depresia môže vzniknúť aj pri dlhodobej frustrácii. Problémy v práci, rodine, či vzťahoch. Pretrvávajúci pocit menejcennosti, neschopnosť zarobiť peniaze, či uspokojiť svoju partnerku. To je len zopár vecí, ktoré môžu u muža vyvolať duševnú chorobu.
 
Prejavy depresie u mužov, sa od tých ženských výrazne líšia. Aspoň to tak tvrdia odborníci z tohto oboru. Ženy sú skôr plačlivé, trpia častými zmenami nálad, sú viac podráždené, utiahnu sa do seba, prestávajú komunikovať s okolím, nemajú záujem o intímny život, alebo sa začnú zanedbávať a o okolitý svet nejavia žiaden záujem. Muži to majú presne naopak. Ich správanie je skôr nadmieru extrovertné. Často siahnu po konzumácii alkoholu, alebo drog. Pritom nepoznajú mieru a neraz to s týmito neduhmi preháňajú až do chorobného stavu. Niektorí začnú vyhľadávať adrenalínové situácie. Najčastejšie ide o adrenalínové športy, rýchlu jazdu autom, alebo iné nezodpovedné činnosti. Časté striedanie partneriek, a neschopnosť vydržať v stálom vzťahu, môže taktiež napovedať o depresii.

smutný muž
 
Je jedno, či ste muž alebo žena. Depresiu nesmiete v žiadnom prípade podceňovať. Každá psychická choroba, priamo vplýva aj na naše fyzické zdravie. Ak ju neriešime, môžeme si privodiť množstvo iných zdravotných problémov.