Nenechajte sa prekvapiť

Ak jazdíte pravidelne autom a domov prichádzate podvečer, alebo z neho odchádzate skoro ráno, nie je ničím zvláštnym, že na ceste stretnete diviaka, alebo srnu. Stret s divou zverou, to je niečo, čo môže neraz skončiť aj tragicky. Vo väčšine prípadov neutrpí en zviera, ale taktiež posádka auta. Pri vysokej zvery ide o to, že predok vášho vozidla, doslova prelomí zvieraťu nohy a zvyšok jeho tela preletí cez čelné sklo do kabíny. Ide napríklad o srny, jelene, či lane. Nižšie zvieratá, teda hlavne diviak, síce nie je dostatočne vysoký na to, aby vám vletel do auta, ale keďže dospelý samec môže vážiť aj cez tristo kilogramov, svojim autom vrazíte do poriadnej masy mäsa a kostí.

srny
 
Dávajte pozor!
 
V tomto smere neexistuje iné odporúčanie, ako to, že na ceste musíte dávať pozor. Nie je ničím výnimočným, že pri jazde po cestách, ktoré vedú cez les, či polia, vodiči uháňajú neskutočnou rýchlosťou. Pamätajte si, že čím rýchlejšie idete, tým neskôr môžete na prípadnú zrážku reagovať. Prvá rada teda znie, že najmä v podvečerných a skorých ranných hodinách, by ste na miestach, ako je len, či pole, mali určite spomaliť.

silnice
 
Počkajte kým neprejdú všetky
 
Druha dobrá rada znie, že ak uvidíte cez cestu bežať srnu, pravdepodobne za ňou pobežia aj ďalšie. Ak teda zbadáte zviera asi päťdesiat metrov pred sebou, určite dajte nohu dole z plynu. Poriadne sa poobzerajte, či sa cez cestu nechystá prebehnúť celé stádo.

nehoda
 
Pozor si dávajte aj v meste
 
Väčšina vodičov si myslí, že takáto zvýšená opatrnosť sa oplatí len mimo mesta, či obce. Napríklad také srny však úplne bežne stretnete aj uprostred rušného sídliska. O dedine ani nehovoriac. Tam sú tieto zvieratá ako doma. Pozor by ste si mali dávať hlavne na jeseň, kedy má veľa zvierat ruju a z hormónov sú takpovediac nepríčetné. Vyššie riziko zrážky hrozí aj v zime, kedy za potravou zliezajú do nižších polôh, takže sa zvyknú pásť práve b blízkosti ciest.