Schody v záhrade

Kúpila som pozemok s veľkým rozdielom v umiestnení v hornej a dolnej časti parcely. Dlho som váhala, či ho mám vôbec kúpiť a akým spôsobom celú plochu zarovnám.
Nakoniec som ju nedala zarovnať a tento spočiatku záporný prvok pozemku som premenila na výhodu.

hospodářství

Podarilo sa vytvoriť krásny jednotný celok etažovitej záhrady. Podľa ryžových políčok. Jednotlivé stupne som pospájala šikmými schodmi zasadenými do trávnatého terénu tak, aby výstup po nich nebol prudkým, namáhavým, ale naopak príjemným, prechádzkovým.
Aj každú časť záhrady som využila na niečo iné. Keďže mi vznikli štyri poschodia, mám aj štyri rozdielne časti:

  • Časť s ovocnými stromami a ovocnými kríkmi- tu mám jabloň, hrušku, slivku, marhuľu a morušu. Z kríkov som vysadila maliny, ríbezle, egreše. Pokúšam sa aj o pestovanie kivi- zatiaľ žiaľ neúspešne.
  • Časť zeleninová- tu pestujem zemiaky, tekvicu, cviklu, petržlen, mrkvu, cibuľu ale aj paradajky a papriky.
  • Časť kvetinová- mojou srdcovou záležitosťou sú ruže a tak ich tu veru mám v hojnom množstve. Rôzne druhy, veľkosti, farby. Uprostred je umelo vytvorená fontánka a pri nej lavička s pergolou, aby som sa mohla pozerať na tú kvetinovú krásu-
  • Schodíkmi z dreva sa schádza do poslednej časti. Okolo schodíkov mi kvitne levanduľa a drevo pôsobí dobrým dojmom. V tejto časti, ktorá je najbližšie k samotnému domu mám trávnik, ktorý manžel starostlivo udržiava, preliezku a hojdačku pre vnúčence a miesto pre posedenie a grilovanie pre celú veľkú rodinu.

zátiší
Aj v tejto časti sú nášľapné plochy vytvorené nie kusmi betónu, ale drevenými kruhmi napustenými moridlom a látkou, ktorá zabraňuje vytvoreniu šmykľavej plochy počas dažďa.
Každý jeden návštevník našej záhrady nám závidí naše schody do neba, ako ich občas voláme. Milujem našu záhradu. Milujem pohľad na moje vnúčatka v nej, ako sa tešia z každého kvietočka, motýlika či lienky. Behajú veselo po záhrade a ja sa nehnevám, ak niečo nechtiac zašliapnu. Všetko je tu skrátka pre nich.