Sledujte trus svojej mačky. Napovie vám mnoho o jej zdraví.

Mačky sú na potravu veľmi citlivé. Aj tá najmenšia zmena v ich jedálničku, dokáže s ich trávením narobiť divy, a to v zlom slova zmysle. Či je všetko tak, ako má byť, zistíte veľmi jednoducho. Musíte pravidelne kontrolovať mačací trus.

kočka

Mačky sú celkovo náchylné na hnačky. U takto malého zvieraťa dokáže tento tráviaci problém spôsobiť vážne problémy. Hnačka hlavne dehydruje organizmus a celkovo oslabuje. Ani my sa pri nej necítime najlepšie, hlavne keď trvá niekoľko dní. Ak spozorujete riedku stolicu, ale na druhý deň bude všetko v poriadku, nič vážne sa nedeje. Vaša mačka pravdepodobne našla nejaké zvyšky jedla, ktoré jej nesadli. Spozornieť treba, ak pretrváva dva a viac dní. Dôvodov môže byť viac. Najčastejšie však ide o prudkú zmenu v potrave, črevné parazity, alebo dlhodobé nevhodné kŕmenie.

Mlieko v žiadnom prípade

Mnohí majitelia robia najväčšiu chybu v tom, že svojim mačkám dávajú mlieko. Áno, je pravda že sa za ním idú zblázniť. To však neznamená, že ho i môžu konzumovať. Mačky nedokážu tráviť laktózu, takže i minimálne množstvo mlieka v ich črevách spôsobí pohromu. Ak im nechcete odoprieť to šťastie pri chlípaní mliečka z misky, kúpte si špeciálne mlieko pre mačky, alebo to bez laktózy.

Zdravé a čisté črevá

Mačku by sme mali pravidelne zbavovať vnútorných parazitov. Tie, ktoré chodia i vonku, minimálne raz za tri mesiace a čisto bytové mačky raz za pol roka. Ak neviete do svojho miláčika dostať tabletku, zakúpte si odčervovaciu pastu.

kočička

Vyvarujte sa prudkým zmenám v ich jedálničku

Vyvarujte sa prudkým zmenám v jedálničku. Strava by mala byť síce pestrá, ale na každú novú surovinu musíte svoju mačku privyknúť postupne. Ak teda napríklad dlhodobo kŕmite granulami, nemôžete jej zrazu hodiť kus surového mäsa. Mačkám môžu poškodiť aj niektorú druhy zeleniny. Vo všeobecnosti ju síce môžu konzumovať, ale niektoré jedince ju jednoducho nedokážu dostatočne stráviť. Úplne sa vyhnite mastným zvyškom jedla z kuchyne. Olej na mačky pôsobí rovnako, ako na nás preháňadlo.