Vysporiadajte sa so závisťou

V živote každého človeka sú chvíle, kedy so sebou nie je až tak spokojný a práve vtedy si začína všímať ľudí na okolo. Či už sú to kolegovia z práce, susedia, alebo kamarátky, či dokonca aj rodina. Niektorí si kúpili nové auto, iní si zase môžu dovoliť až tri dovolenky za rok, muž vašej sestry možno zarába dvakrát viac, ako ten váš. Toto všetko sú dôvody, ktoré bývajú spúšťačom závisti.

tým.jpg

Takáto závisť sa objaví pri úplných maličkostiach a už sa jej veľmi ľahko nezbavíte. Zrazu začnete mať pocit, že každému na okolo sa darí, každému všetko vychádza, všetci sú spokojní a šťastní, len vy ako keby kráčate z mláky do mláky. Treba si však hneď na začiatku uvedomiť jednu veľmi dôležitú vec. Hoci sa vám môže zdať, že len jediný, komu sa nedarí, ste vy, opak však často býva pravdou.
Je to len pocit vo vás, ktorého sa musíte zbaviť. V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že stále máte za čo ďakovať. Máte kde bývať, čo jesť, milujúceho manžela a deti, ktoré vám deň čo deň robia radosť. Hoci sa vám nemusí dariť a vaše dni môžu vyzerať šedo, stále je tu niečo, z čoho sa môžete tešiť. Napríklad aj malý úspech vašich detí v škole je dôvodom k radosti a vďačnosti. Preto nevešajte hlavu hneď pri prvom neúspechu.

turistika.jpg

Ďalším dôležitým bodom je si uvedomiť, že zdanie môže občas klamať. Možno vaši susedia, či kamaráti vyzerajú extrémne šťastní a spokojní so všetkým, čo v živote majú, nie je to tak. Aj oni, žiaľ, majú svoje trápenia, problémy, nezdary, či neúspechy. Ak ste prajný človek, mali by ste sa tešiť, ak sa vašim blízkym darí a sú spokojní.
Nebuďte teda znechutený a smutný z toho, že sa vám z času na čas úplne nedarí a skúste si každý deň nájsť niečo, čo vás poteší. Závisť je to posledné, čo v živote potrebujete. Uznajte, že ani vám nepadne dobre, keď vám ľudia závidia a ohovárajú vás, a pritom ani nevedia, aká je v skutočnosti a pravda. To, čo môže na prvý pohľad vyzerať ako úžasné, môže skrývať mnoho nedostatkov a chýb.