Vytvorte si na vašej záhrade prírodné jazierko

Ak bývate v dome a máte k dispozícii aspoň kúsok záhrady a neviete či by ste si do svojej záhrady mali dať skúste si vo vašej záhrade vybudovať záhradné jazierko.
Ak už máte na záhrade aj rôzne stromčeky, či už ovocné ale ihličnaté máte už aj vysadené rôzne ovocie a zeleninu a stále vám ostalo aspoň kúsok voľného miest a neviete čo s ním. Skúste si vyrobiť záhradné jazierko.dům na pláži.jpg
Výroba záhradného jazierka nie je až tak zložitá ako sa môže zdať. Veľa záleží aj od toho, aké veľké by ste záhradné jazierko mať. Ak máte iba maličkú záhradu musíte sa uspokojiť s tým, že jazierko môže mať iba menšie rozmery, ale nebuďte smutní veď aj takéto jazierko vám skrášli vašu záhradu. Ak ste stále túžili po veľkom jazere, do ktorého by ste si mohli dať aj ryby a vaša záhrada je dostatočne veľká môžete si kľudne vybudovať aj veľké jazero.
Čo budete k vybudovanie jazera potrebovať. V prvom rade musíte pravdaže vykopať alebo vybagrovať jama, v ktorej jazero vznikne. Rozmery jazera si už určíte vy podľa vašich predstáv. Ďalej postupujete nasledovne. Musíte si položiť dôležitú otázku, ako by sa dostala voda do vášho jazierka. Voda v jazierku sa musí pravidelne obmieňať teda musí mať vo vašom jazierku zabezpečený prítok a zároveň aj odtok vody. Ak by ste to takto nemali voda by nemala ako do jazierka pritekať a aj keby pritekala mohlo by sa stať, že ak by neodtekala bola by postupom času špinavá a mohli by sa v nej vplyvom napríklad tepla vytvoriť rôzne riasy alebo nejaká zeleň, ktorá by jazierko iba znečisťovala.japonská zahrada.jpg
Na výber máte z dvoch možností. Ak máte záhradu niekde pri rieke, môžete si od rieky prekopať rúru, cez ktorú by vám do jazierka pritekala voda a zároveň prekopať a vložiť rúru na odtok, aby voda nestála v jazere. Druhou možnosťou je to, že voda vám bude do jazierka pritekať čerpadlo z nejakého zdroja vody. V tomto prípade musíte ku jazierku pribudovať nejaký zdroj vody a filter, prostredníctvom ktorého by sa vody v jazierku odmieňala.