Zopár užitočných faktov o bezkontaktnom platení


Bezkontaktné platobné karty dnes už dostaneme automaticky so založením účtu.Jediná možnosť, kedy kartu s takouto službou nevlastníte je, že ste si účet zakladali pred pár rokmi a ešte používate starú kartu. Ak vám však banka pošle novú, bezkontaktné platby, budete môcť vykonávať i vy. Aj napriek tomu, že dnes ide o úplne bežnú službu, mnoho ľudí, a čo najhoršie aj samotných predavačiek, netuší o niektorých funkciách tohto moderného výdobytku.

supermarkte
 
Bezkontaktnú platbu môžete využiť pri akejkoľvek sume.Nie iba do hornej hranice dvadsať eur, ktorá sa tak nejako všeobecne vryla do povedomia.  K terminálu môžete svoju platobnú kartu priložiť aj pri sume dvesto, či tisíc eur, budete však musieť zadať aj svoj PIN kód. Do dvadsiatich eur, tak urobiť nemusíte.
 
Pri bezkontaktných platbách platí pravidlo „trikrát a dosť“. Bez zadania PIN kódu môžete platiť maximálne trikrát za sebou. Ak vám teda táto služba pri nákupe takpovediac hapruje, stačí skúsiť zadať PIN kód. O tomto „pravidle“ väčšinou netušia ani samotné predavačky.

oči
 
Platenie bezkontaktným spôsobom môže byť veľmi zradné. Sumy z vášho účtu totiž nie sú vždy stiahnuté ihneď. Ak sa prihlásite na svoj internetbanking, môžete nájsť kategóriu „čakajúce platby“. V nej sa nachádzajú všetky platby za vaše bezkontaktné využívanie platobnej karty. V niektorých prípadoch, vám však môžu byť peniaze stiahnuté ihneď. Niekedy po dni, inokedy pokojne i po týždni. Tak sa vám môže veľmi jednoducho stať, že ak budete mať na svojom účte napríklad tridsať eur, vyberiete sa do obchodu a pri pokladni vám platba nebude chcieť prejsť. Skontrolujte si teda svoj účet. Nie je ničím neobvyklým, že vám je v jeden deň stiahnutých viacero platieb a vy ste zrazu v mínuse. Pokiaľ máte na účte vyššie čiastky, túto skutočnosť si asi ani nevšimnete. Iné je to vtedy, keď na ňom máte malé sumy.