Manifest Mozilla foundation, o čom to vlastne hovorí?

Otvorený internet a prístup k informáciám je dnes považovaný za samozrejmosť. Internet je dnes prostriedkom nielen na komunikáciu alebo prácu. Stal sa bežnou súčasťou nášho života. Práve preto by sme mali dbať na to aby sa raz nestal naším pánom. Mali by sme dbať na to aby bol a aj ostal minimálne tým čo je dnes a nestalo sa z neho miesto kde sa bude človek báť vyjadriť svoj názor alebo pocity z posledných udalostí. Pretože sa to jednoducho nehodí. Príkladom by nám v tomto smere mohla ísť Mozilla Foundation s ich prehliadačom Firefox. Tá dala dohromady manifest v ktorom vyjadrila svoj postoj k tomu ako by mal internet a celkovo spoločnosť na internete fungovať.

firefox.png
 
Tak ako sme písali hneď v úvode internet je dnes považovaný za samozrejmosť a preto by sme nielen smerom k internetu. Ale najme sami k sebe mali pristupovať s úctou a rešpektom. Pretože to čo je pre jedného zábava, môže druhého hrubo urážať. Tiež by ste nemali zabúdať na to že sa jedná o celosvetovú sieť a to čo tu napíšete môže mať následky a to nie len v trestnoprávnej rovine. Cieľom prispievania na internet by teda malo byť obohatenie ostatných o plnohodnotné informácie. Nielen dnes ale aj pre budúce generácie. Je samozrejmé že by ste nemali zabúdať správať sa zodpovedne a nezverejňovať nič čím by ste si do budúcna mohli spôsobiť problémy, alebo niekomu inému. Síce je to miesto kde môže každý vyjadriť svoj názor a sprostredkovať zážitky.

www.jpg

Ale všetko má svoje hranice. Dnes už nieje problém na internete nájsť recept na kuraciu polievku alebo čo je horšie návod ako vyrobiť výbušninu. No práve preto je potrebná celosvetová spolupráca pri vytváraní obsahu. Ako aj nahlásenie tých čo chcú iným uškodiť.  Je to preto aby aj naďalej ostal miestom otvoreným novým možnostiam a informáciám a nie nástrojom skazy. Aby tomu tak ostalo je potreba zachovať rovnováhu medzi finančným ziskom a snahou sa posunúť ďalej ako spoločnosť. Pretože peniaze sa dajú tlačiť do nekonečna ale ak začne spoločnosť upadať v konečnom dôsledku vám budú aj všetky peniaze sveta na nič.