Viete kedy sa z mobilného domu stáva regulárna stavba?

Pokiaľ si na svoj pozemok zaparkujete mobilný dom, stavebné povolenie nie je potrebné. Keďže nejde o stavbu, ktorá je spojená so zemou, nejedná sa vlastne o stavbu. Dajte si však pozor na to, ak sa ho rozhodnete o čosi vylepšiť.
Žena, ktorá fotografuje pred malým, úzkym domom
Mobilné domy nemajú základy, takže na nich, logicky, nepotrebujete stavebné povolenie. Všetko sa však mení vtedy, ak k tomuto objektu pristaviate čokoľvek, čo základy má. To isté platí aj v prípade, keď dom pripojíte na elektrické rozvody, kanalizáciu alebo prívod vody.

S podobnou situáciou sa stretlo už aj zopár Slovákov. Na záhradu si nechali priviesť mobilný dom, ktorý mal slúžiť ako víkendová chatka či záhradný domček. O niekoľko mesiacov na to, však dostali výzvu na odstránenie čiernej stavby. Problémom je to, ak sa rozhodnete zrealizovať akúkoľvek prístavbu, napríklad terasu s pevnými základmi. Mnohí ľudia využívajú tieto prístrešky na kolesách presne týmto spôsobom. Domček slúži ako základ bývania. K nemu neskôr pribudnú rôzne – menšie prístavby.

Druhým príkladom, kedy budete potrebovať stavebné povolenie je, keď necháte svoj domček na kolesách pripojiť na elektrinu, vodu alebo verejnú kanalizáciu. Ak sa teda chcete vyhnúť zbytočným opletačkám, je dobré do tejto alternatívy bývania, veľmi nezasahovať.Kontajnerové domy vyskladané vedľa seba

O tom, či budete potrebovať stavebné povolenie, rozhoduje aj veľkosť mobilného domu. Slovenské zákony, v tomto smere, hovoria jasne. Pokiaľ by ste sa rozhodli postaviť stavbu s maximálnou rozlohou päť metrov štvorcových, máte iba ohlasovaciu povinnosť. To znamená, že musíte ísť na príslušný stavebný, poprípade obecný, úrad a stavbu iba ohlásiť. Ak by ste si teda zadovážili domček, ktorého celková rozloha nepresahuje päť metrov štvorcových, môžete ho pokojne pripojiť na elektrinu či vodu. Aj v tomto prípade však dávajte pozor na okolité prístavby, ktoré by mohli celkovú plochu zväčšiť.