6 netradičných využití včelích produktov

1. Med ako šampón na vlasy
Áno skutočne to funguje. Neveríte? Vyskúšajte. Stačí zmiešať dokopy 2 PL medu s troškou vody, naniesť na vlhké vlasy, nechať chvíľu pôsobiť a potom opláchnuť. Vlasy budú oživené a nadobudnú bohatý lesk. „Šampón“ sa dá vylepšiť pridaním vaječného žĺtka.

med

2. Včelí jed ako liek
Včelí jedje toxická látka, ktorá vo veľkých množstvách spôsobuje alergické reakcie, ochrnutie až smrť. V minulosti však liečitelia zistili, že v malých dávkach úspešne lieči sklerózu multiplex, artritídu, migrénu a tlmí chronické bolesti. Až súčasná veda im dala za pravdu, objavili totiž zložku, ktorá to má na svedomí – apitoxin.

3. Med hojí rany
Tým, že med obsahuje rôzne antibakteriálne a protizápalové látky sa dá použiť pri liečbe ťažko sa hojacich, otvorených a diabetických rán a preležanín. Samozrejmosťou je dodržiavanie sterilnosti a maximálnej čistoty.

květiny

4. Včelí plást ako cukrík
Včelári a minimálne ich deti to určite poznajú. Pred stáčaním medu sa vyberú z úľa rámiky, odviečkovacou vidličkou sa odstránia viečka a plásty sa vložia do medometu. Ak sa medzitým nájde nejaký ulomený kúsok plástu plného medu šup s ním do úst! Niet lepšieho cukríka.

5. Včelí vosk – batikovanie
Ak sa venujete nejakým domácim hobby záľubám, určite ste už zachytili toto zvláštne slovo. Je to technika vytvárania abstraktných vzorov na látkach. Vosk pôsobí na látke ako „rezerva“ to znamená, že neprepúšťa farbu. Po dokončení farbiaceho procesu sa vosk len jednoducho roztaví, odstráni sa a zostane už len výsledný vzor.

medy

6. Včelí vosk – náter
Ak uprednostňuje zdravý životný štýl a zároveň ste domácim kutilom určite skúste včelí vosk pri poslednej úprave drevenných výrobkov. Nádherne zvýrazňuje kresbu a spevňuje povrch dreva a navyše veľmi príjemne vonia. Dá sa použiť na mäkké, pórovité drevo, na ktorom vytvára rovnomerný efekt s vyrovnávajúcim účinkom. Dá sa riediť s pomarančovým olejom.