Prvotriedne strešné krytiny

Kvalitné strešné krytinysú základom každej novostavby, rekonštruovaného domu alebo inej budovy. Strešné krytiny totižto chránia interiér budovy pred poveternostnými podmienkami, dažďom, snehom alebo mrazom. S kvalitnou strešnou krytinou sa každému býva komfortnejšie a plnohodnotnejšie ako keď do domu nepríjemne zateká. Strešné krytiny sú v dnešnej dobe vyrábané v rôznych tvaroch, farbách, rozmeroch a farebnom prevedení. Strešné krytiny bývajú tiež vyhotovené z rôznych materiálov ako napríklad plech, škridla, asfalt, plast, bridlica, slama alebo drevo. Každý si svoju strešnú krytinu predstavuje inak a má s ňou vlastný zámer. Avšak pri výbere strešnej krytiny treba dbať nielen na jej vzhľad ale aj na jej životnosť, odolnosť a jej údržby.

krytina

Strešné krytiny a ich životnosť

Životnosť strešnej krytiny patrí medzi dôležité aspekty pri jej výbere. Strešné krytiny, ktoré sú z keramickej alebo betónovej škridly dosahujú životnosť 80 až 100 rokov. Avšak vyššiu životnosť dosahuje bridlicová krytina, ktorá môže slúžiť až 200 rokov, avšak tu je podstatné z akého náleziska bridlica pochádza. Plastová strešná krytina dosahuje životnosť zvyčajne okolo 40 až 100 rokov a asfaltová okolo 50 rokov. Avšak pri výbere strešnej krytiny z týchto materiálov treba dávať pozor na kvalitu materiálu, z ktorého sú strešné krytiny vyrobené.

střešní krytina

Strešné krytiny a ich odolnosť

Odolnosť strešnej krytiny patrí tiež medzi parameter, ktorý by sme si pri výbere novej strechy mali všímať. Odolnosť je dôležitá preto, aby sa nám dovnútra nedostal dážď, vietor, sneh alebo rôzny hmyz či iné živočíchy. Strešné krytiny zo všetkých materiálov sa vyznačujú výbornou odolnosťou voči vonkajším podmienkam. Keramická strešná krytina má dobrú odolnosť aj v extrémnych podmienkach, betónová strešná krytina má výbornú pevnosť a farebnú stálosť. Avšak pri plechovej strešnej krytine môže byť počuť zvuk dopadajúcich kvapiek pri daždi, ale na druhej strane zas dokonale odoláva vetru.

Strešné krytiny a ich údržba

Pri strešných krytinách z plastu, betónu či bridlice sa netreba nijako špeciálne starať. Avšak strešné krytiny z dreva či slamy si vyžadujú každoročnú údržbu proti škodcom a všetkým vrtochom počasia.
Pri výbere strešnej krytiny treba dbať napríklad aj na sklon strechy. Sklon strechy by mal byť taký, aby sa nedostala voda pod krytinu a tak ochránila príbytok. Jednoduché pravidlo aby voda stekala tak ako má je, že čím strmšia strecha, tým bude voda lepšie stekať a nebude sa držať na strešnej krytine. Pri výbere strešnej krytiny je tiež potrebné zohľadniť objemovú hmotnosť strechy.
Keďže výber strešnej krytiny nie je lacnou ani jednoduchou záležitosťou neváhajte sa obrátiť na odborníkov v tejto oblasti. Na internetovej stránkewww.krytina.sknájdete všetky dôležité kontakty a tiež portfólio ponúkaných služieb v oblasti strešných krytín a ďalšieho príslušenstva. Strešné krytiny vyberajte starostlivo aby vám vydržali niekoľko desiatok rokov.