Veľmlok čínsky (Andrias davidianus)

Veľmlok čínsky je to najväčší obojživelník na svete, ktorý dosahuje dĺžku priemerne až 1,8 metra a hmotnosť maximálne 30 kilogramov. Vyskytuje sa na špecifických miestach v Číne, pri sladkovodných riekach. Čínsky vedci však zistili na základe svojho štvoročného výskumu, že vo voľnej prírode žije už len niekoľko jedincov, čo je naozaj smutné, lebo je to naozaj jedinečné zviera.

mlok

Tento zákonom chránený vodný živočích je považovaný za živú fosíliu, čiže živú skamenelinu. Živé fosílie sú organizmy, ktoré vznikli pred mnohými miliónmi rokov a doteraz ešte žijú, pričom počas evolúcie sa zmenili len minimálne alebo skoro vôbec a aj preto patrí medzi ohrozené druhy zvierat.
Sú to plaché zvieratá a samotári, ktoré sa vo vode skrývajú pod veľkými kameňmi a ožívajú v noci. Jeho prirodzený výskyt je ohrozený predovšetkým s tým, že je toto zvieratko závislé na svojom prirodzenom prostredí a čistej vode, ktoré mu už v dnešnej dobe nie je dopriate. Ľudia ho neustále prenasledujú, odchytávajú a lovia, aj keď samozrejme je to zakázané. Čínske zákony sú na pytliakov prikrátky!

vodopád

V zajatí ho čoraz viac chovajú na farmách, nelegálny chov prosperuje práve preto, že je veľmi obľúbený ako pokrm v čínskej kuchyni a je považovaný za delikatesu, ktorá je vyhľadávaná v tamojších reštauráciách. Veľmloky sa chovajú taktiež pre využitie vo farmaceutickom priemysle a jeho časti používajú aj v čínskej medicíne.
Je nutné spomenúť svetový unikát, ktorý sa nachádza neďaleko Slovenska, v Prahe. Miestna zoologická záhrada má postavený pavilón mlokov, kde sa nachádza hlavná atrakcia a to 155 centimetrový veľmlok Karlo, ktorý je najväčší jedinec svojho druhu v Európe. Nazvali ho po spisovateľovi Karlovi Čapkovi, ktorý sa venoval mlokom vo svojom diele „Vojna s Mlokmi“.